Back to Top

About Diana Johnson MP

I was born and brought up in the North West of England. After studying Law at University, I was called to the Bar in 1991. For many years, I worked for community law centres, specialising in welfare and employment law. I have also worked as a National Officer for a civil service trade union.
 
I was a local authority councillor from 1994 to 2002, chairing the Social Services Committee for several years. Between 2003 and 2004 I was a member of the Greater London Authority.
 
I have a long record of involvement in the NHS and was a visiting legal member of the Mental Health Act Commission, ensuring that people detained under the Mental Health Act 1983 were properly treated.  
 
I have also been a Non-Executive Director in a Primary Care Trust and at an Acute District General Hospital.
 
On 5 May 2005 I was elected as Member of Parliament for Hull North. I am Hull’s first female MP and only the 283rd woman elected to the British House of Commons in its history. I was re-elected in 2010 and May 2015. My majority in 2015 was 12,899.
 
My particular areas of interest as the Labour MP for Hull North are tackling crime and anti-social behaviour, raising education standards in Hull’s schools, improving public health locally and promoting the economic regeneration of Hull. 
 
I have been active on many local issues, including the campaign for affordable flood insurance, to save local jobs at BAE Systems and for the fairer funding of Hull’s local services. I also worked with many others to bring Siemens to Hull and to make Hull UK City of Culture 2017.
 
I visit many schools, voluntary sector groups, health services, charities and businesses all over Hull North on a regular basis. I am Honorary Patron of Danny's Dream, a voluntary sector project in Hull that helps young adults with severe physical disabilities or learning difficulties.
 
At Westminster, I served as Parliamentary Private Secretary (PPS) to Stephen Timms MP between November 2005 and June 2007. From June 2007 to June 2009 I was a Government Assistant Whip. From June 2009 to May 2010 I served as Parliamentary Under Secretary of State in the Department of Children, Schools and Families (DCSF). 
 
From May 2010 to October 2010 I was a Labour Shadow Health Minister. Between October 2010 and September 2015 I was a Shadow Home Office Minister. 
 
Since September 2015 I have been a Shadow Foreign and Commonwealth Office Minister, with responsibilities that include counter terrorism, human rights and the Middle East and North Africa.
 
I am a member of numerous All-Party Parliamentary Groups (APPGs) that cover a wide range of interests. As part of this work, I have campaigned for a fair settlement for those infected in the NHS contaminated blood scandal.
 
I live in Hull North with my partner and follow the fortunes of Hull City.
 
House of Commons Office
 
I have an office at Westminster. This is staffed by two full-time staff who support my work at the House of Commons. Occasionally, I also take Hull interns from educational courses.   
 
Constituency Office
 
My main office is based in Hull North, with two full-time staff. This is where my casework is dealt with and from where my regular appointment-only advice surgeries and open surgeries are organised. 
 
This office is open on weekdays from 9.30am to 5pm. Again, I sometimes take Hull interns and volunteers who wish to gain experience working with a busy MP. 
 
  
Constituency Visits
 
If you are a Hull North constituent and would like me to visit a group or service that you are involved with please contact my Hull office on 01482 319135.
 
For more information about my work in Parliament since May 2005, go to http://goo.gl/o6FjVS
 
Diana Johnson MP
followme
  • Twitter
  • Facebook
  • Email

Diana's twitter feed